📢 Holiday Period: Thursday – Sunday | Resume Work: Monday
ST-500
- ST-500 is a two/three button type transmitter that is specifically designed to use at warehouse or manufacturing facility.
- The external antenna attached to ST-500 improves the wireless range.
- I/II/III version can be registered individually.
- We are online Now! How can we assist you?
![[ST-500] 2/3 BUTTON BELL](https://syscalluae.com/wp-content/uploads/2025/05/ST-500-44.png)



Related Product
Product Detail View

PRODUCT SPECIFICATION
Description
- ST-500 is a two/three button type transmitter that is specifically designed to use at warehouse or manufacturing facility.
- The external antenna attached to ST-500 improves the wireless range.
- I/II/III version can be registered individually.
Specification
| Number of buttons | 2 or 3 |
| Dimension | W55.5 x L99.5 x H15mm |
| Weight | 55g |
| Color | White, Orange |
| Frequency | FSK/433.42MHz |
| Battery | DC 3V coin battery (CR2032) |
| Battery Life | Approx. calling 40,000 times |
| Antenna Type | Helical antenna |
| Compatibility | All Syscall receivers and the repeater |
Features
- Improve wireless range with the external antenna
- Wall bracket included
- Dry contact connection available
Benefits
- Improve service quality
- Improve business efficiency
- Increase customer satisfaction
- Increase business profit
System Map
- Press the call bell when service is needed.
- The call bell number will be displayed on the receiver with a sound.
- The direct pager can receive call directly from the transmitters.


![[SB-700] DIRECT PAGER](https://syscalluae.com/wp-content/uploads/2025/05/SB-700.png)
![[S-WATCH] DIRECT PAGER](https://syscalluae.com/wp-content/uploads/2025/05/S-WATCH-22.png)
![[SLL-400] LIGHT INDICATOR](https://syscalluae.com/wp-content/uploads/2025/06/SLL-400.png)
