📢 Holiday Period: Thursday – Sunday | Resume Work: Monday
SHS-100
- A hand-held nurse call button, specially designed for hospital.
- Two call functions (CALL, CLEAR).
- Cradle makes call button easy to fix and move from the patient bed.
- A magnet is embedded into the inside of call button for easy attachment to the patient bed.
- We are online Now! How can we assist you?


Related Product
Product Detail View

PRODUCT SPECIFICATION
Description
- A hand-held nurse call button, specially designed for hospital.
- Two call functions (CALL, CLEAR).
- Cradle makes call button easy to fix and move from the patient bed.
- A magnet is embedded into the inside of call button for easy attachment to the patient bed.
Specification
| Number of buttons | 2 |
| Dimension | W41 x L103 x H20mm |
| Weight | 152g |
| Color | Blue, Gold |
| Frequency | FSK/433.42MHz |
| Battery | DC 3V coin battery (CR2032) |
| Battery Life | Approx. calling 40,000 times |
| Antenna Type | Helical Antenna |
| Compatibility | All Syscall receivers and the repeater |
Features
- Ergonomic design – perfect size for grip
- Low battery indicator located at the middle
- Magnet embedded for easy attachment
Benefits
- Take care of patients promptly
- Suitable solution for urgent situation
- Decrease response time
- Cost-effective wireless solution
System Map
- The call bell number will be displayed on the receiver with a sound.

- The direct pager can receive call directly from the transmitters.

- The emergency light indicator can receive the call directly from the trasmitter.


![[SB-700] DIRECT PAGER](https://syscalluae.com/wp-content/uploads/2025/05/SB-700.png)
![[S-WATCH] DIRECT PAGER](https://syscalluae.com/wp-content/uploads/2025/05/S-WATCH-22.png)
![[SLL-400] LIGHT INDICATOR](https://syscalluae.com/wp-content/uploads/2025/06/SLL-400.png)
