📢 Holiday Period: Thursday – Sunday | Resume Work: Monday
SHS-400
- Necklace call button which is perfectly designed for elderly care and indoor use.
- Safety breakaway lanyard can be pulled apart when tugged and snagged.
- The unique design inspired by water drop.
- Water-resistant feature offers extra comfort and satisfaction in daily use.
- We are online Now! How can we assist you?





Related Product
Product Detail View




PRODUCT SPECIFICATION
Description
- Necklace call button which is perfectly designed for elderly care and indoor use.
- Safety breakaway lanyard can be pulled apart when tugged and snagged.
- The unique design inspired by water drop.
- Water-resistant feature offers extra comfort and satisfaction in daily use.
Specification
| Number of buttons | 1 |
| Dimension | W51.5 x L51.5 x H13.5mm |
| Weight | 22g |
| Color | White |
| Frequency | FSK/433.42MHz |
| Battery | DC 3V coin battery (CR2025) |
| Battery Life | Approx. calling 40,000 times |
| Antenna Type | PCB pattern antenna |
| Compatibility | All Syscall receiver and the repeater |
Features
- 2 functions (Call/Clear) in 1 button
- Safety breakaway lanyard included
- Able to be fixed on the wall with the bracket
- Water-resistant call button
Benefits
- Suitable solution for Elderly Care
- Reduce response time of caregiver
- Cost-effective wireless solution
- Improve the safety in nursing home
System Map
- Press the call bell for assistance.
- The call bell number will be displayed on the receiver with a sound.
- The light indicator will be turned on to notify where needs help.

![[SR-300F] Mini Monitor](https://syscalluae.com/wp-content/uploads/2025/05/SR-300F.png)
![[SB-700] DIRECT PAGER](https://syscalluae.com/wp-content/uploads/2025/05/SB-700.png)


