📢 Holiday Period: Thursday – Sunday | Resume Work: Monday
ST-E1
- It is the smart call bell that has Call & Clear 2 functions in 1 button.
- Bigger size and bright colors (Orange, Red) make it to catch people’s attention and easy to press.
- Water-resistant call button that is applicable to diverse environments.
- We are online Now! How can we assist you?
![[ST-E1] 1 BUTTON BELL](https://syscalluae.com/wp-content/uploads/2025/05/ST-E1-1.png)




Related Product
Product Detail View

PRODUCT SPECIFICATION
Description
- It is the smart call bell that has Call & Clear 2 functions in 1 button.
- Bigger size and bright colors (Orange, Red) make it to catch people’s attention and easy to press.
- Water-resistant call button that is applicable to diverse environments.
- The battery life is more than 3 years with the high capacity CR2450 battery.
Specification
| Number of buttons | 1 |
| Dimension | W70 x L70 x H13mm |
| Weight | 40g |
| Color | Orange, Red |
| Frequency | FSK/433.42MHz |
| Battery | DC 3V coin battery (CR2450) |
| Battery Life | Approx. 3 years |
| Antenna Type | PCB pattern antenna |
| Compatibility | All Syscall receiver and the repeater |
Features
- 2 functions (Call/Clear) in 1 button
- Water-resistant call button
- Low battery notification
- Easy to fix and move from anywhere with the bracket
Benefits
- Suitable solution for urgent situation
- Decrease response time
- Cost-effective wireless solution
- Improve work efficiency
System Map
- Press the call bell for assistance.
- The call bell number will be displayed on the receiver with a sound.
- The light indicator will be turned on to notify where needs help.



![[SB-700] DIRECT PAGER](https://syscalluae.com/wp-content/uploads/2025/05/SB-700.png)
![[S-WATCH] DIRECT PAGER](https://syscalluae.com/wp-content/uploads/2025/05/S-WATCH-22.png)
