📢 Holiday Period: Thursday – Sunday | Resume Work: Monday
Related Product
Product Detail View

PRODUCT SPECIFICATION
Description
- The slimmest call bell in wireless calling system industry.
- Best selling item especially for the restaurant business.
- Whenever customers need assistance, they can press the call button for the service.
- Servers will know which table needs service through the displayed number on the receiver.
Specification
| Number of buttons | 1 |
| Dimension | Ø59 x H8mm |
| Weight | 18g |
| Color | Black, Wine |
| Frequency | FSK/433.42MHz |
| Battery | DC 3V coin battery (CR2025) |
| Battery Life | Approx. calling 40,000 times |
| Antenna Type | PCB pattern antenna |
| Compatibility | All Syscall receiver and the repeater |
Features
- The slimmest call bell ever
- GOOD DESIGN award product
- Need only 1 coin battery (CR2025)
Benefits
- Provide high quality service
- Increase customer satisfaction
- Reduce staff cost
- Improve work efficiency
System Map
- Press the call bell when service is needed.
- The call bell number will be displayed on the receiver with a sound.
- The direct pager can receive call directly from the transmitters.




![[SB-700] DIRECT PAGER](https://syscalluae.com/wp-content/uploads/2025/05/SB-700.png)
![[S-WATCH] DIRECT PAGER](https://syscalluae.com/wp-content/uploads/2025/05/S-WATCH-22.png)

